پاورپوینت بررسی سبك معماری و کارهای لوكوربوزیه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت بررسی سبک معماری و کارهای لوکوربوزیه :

پاورپوینت بررسی سبک معماری و کارهای لوکوربوزیه 
 
بخشی از مطلب
سبک معمار لوکوربوزیه , معماری مدرن متعالی است. و لی بهتر است قبلا توضیحاتی در رابطه با سبک کلی معماری مدرن داده شود. معماری مدرن که سبکی غالب و جهانگیر در قرن بیستم میلادی بوده , ریشه در تحولاتی دارد که خاستگاه آن شهر فلورانس در شمال ایتالیا , در حدود چهار صد سال پیش از ظهور معماری مدرن بوده است. ولی باید توجه داشت که معماری مدرن بصورت یک مکتب معماری با مبانی نظری مدون و ساختمانهای ساخته شده بر اساس اندیشه مدرن,از اواخر قرن 19 میلادی شکل گرفت. خاستگاه این معماری در شهر شیگاگو , و در اروپا شهرهای پاریس , برلین و وین بود. و همچنین قابل ذکر است که معماری مدرن , نقطه عطفی در تاریخ معماری غرب و یا به عبارت دیگر , در تاریخ معماری جهان بود. زیرا برای اولین بار , نگرش از سنّت و تاریخ و گذشته , بعنوان منبع الهام معماری تغییر جهت داد و آینده و پیشرفت , بعنوان موضوع و هدف اصلی معماری مطرح شد. 
معماران و نظریه پردازان مدرن سعی کردند , معماری را با علم , تکنولوژی و جهان در حال تحول همگون سازند. 
به هر حال اگر بخواهیم اعضای خانواده معماری مدرن را نام ببریم شامل سه دوره اصلی , معماری مدرن اولیه , معماری مدرن متعالی و معماری مدرن متاخّر , خواهد بود که هر کدام از آنها نیز دارای زیر مجموعه هایی هستند. ولی همانطوری که قبلا اشاره شد , سبک معماری لوکوربوزیه , معماری مدرن متعالی بود که به اختصار به شرح این نوع سبک میپردازیم. 
معماری مدرن متعالی و یا به عبارتی اوج معماری مدرن در بین دو جنگ جهانی اول و دوم , یعنی عمدتاَ در دهه های 20 و 30 میلادی در اروپا و آمریکا مطرح بود. در دوره معماری مدرن اولیه , کماکان سبک های تاریخ گرایی , همچون نئوکلاسیک , رمانتیک و بالاخص التقاتی , بعنوان  سبک های مهم و رایج در غرب , حائز اهمیت بودند. مانند مکتب شیگاگو , که بعد از یک دوره نسبتاَ کوتاه بیست ساله , در مقابل سبکهای تاریخ گرایی نتوانست دوام بیاورد. نهضت هنر نو نیز در اروپا بلا رقیب نبود و بسیاری از ساختمانهای مهم , به سبک های مختلف تاریخی در اروپا , همچنان احداث میشد. ولی با پایان جنگ جهانی اوِّل و نیاز شدید به ترمیم خرابی های جنگ و تولید انبوه ساختمان , گرایش به سمت معماری مدرن افزایش یافت. لذا استفاده از تکنولوژی روز, مصالح مدرن , پیش ساختگی , عملکرد گرایی و دوری از سبکهای پر زرق و برق تاریخی , مورد توجه قرار گرفت . 
در این دوره معماری مدرن بعنوان تنها سبک مهم در غرب مطرح شد و دامنه نفوذ آن بصورت یک سبک جهانی , در اقصا نقاط گیتی گسترش یافت. 
یکی از موضوعات کلیدی و بسیار مهم در دوره مدرن متعالی , مسئله صنعت , تولیدات صنعتی و تکنولوژی بود. تمامی معماران صاحب نام , در این دوره به نوعی با مسئله تکنولوژی درگیر بودند. و معماران دیگری مانند والتر گروپیوس و میس ونده رو , که همفکر با لوکوربوزیه بودند , سعی در قطع کردن وابستگی های معماری مدرن , به گذشته و تاریخ گرایی داشتند. و بجای آن خواهان جایگزینی تکنولوژی و عملکرد , بعنوان منبع الهام معماری شدند. و گروهی دیگر نیز مانند فرانک لوید رایت و آلوار آلتو خواهان استفاده از امکانات مدرن , برای رسیدن به یک معماری همگون با طبیعت بودند. 
و اما در رابطه با کارهای این معمار بزرگ , با توجه به اینکه در اواخر قرن نوزدهم که مصادف بود با تحولات سریع تکنولوژی , مخصوصاَ بتن که میتوانست نقش بسیار مهمی در صنعت ساختمان سازی , که هنوز در چارچوب فنون گذشته باقی مانده بود , باشد. 
لوکوربوزیه توانست در طی فعالیت حرفه ای خود , استفاده از شاخص ترین مصالح ساختمانی مدرن , یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت. 
لوکوربوزیه استفاده از تیرآهن و بتن و پیش ساختگی را , مسیر آینده معماری تلقی مینماید. وی عنوان میکند که برای پرهیز از انقلاب اجتماعی , باید با استفاده از تکنولوژی جدید , بصورت گسترده , برای اقشار مختلف جامعه خانه سازی کرد. وی سعی مرد توجه معماران و شهرسازان را از گذشته به سمت آینده معطوف کند. او ضمن تحسین آسمانخراشهای شیگاگو و نیویورک , الگو قرار دادن آنها را برای سایر نقاط جهان معرفی کند. و معتقد است که تنها راه حل شهرهای آینده , بلند مرتبه سازی و پیش ساختگی است. 
و....

 
پاورپوینت بررسی سبک معماری و کارهای لوکوربوزیه
فهرست:
زندگی نامه لوکوربوزیه
اولین اسکیس های لوکوربوزیه در زمان تحصیل در مدرسه هنر
نقاشی مدرن
نمونه نقاشی‌ های لوکوربوزیه
نظام مدولار ابداعی لوکوربوزیه
اصل طرح های لوکوربوزیه
اولین خانه‌ای که توسط لوکوربوزیه طراحی شد
آثار لوکوربوزیه
ویلا فاله ( توضیحات , نقشه ها و تحلیل )
راه حلهای متفاوت در طراحی ویلا فاله
طرح نهایی ویلا فاله
آغاز سفرهای مطالعاتی لوکوربوزیه
ویلاهای استوتزر و ژاکومه ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
نیروهای سایت ویلاهای استوتزر و ژاکومه
عکس های ویلاهای استوتزر و ژاکومه به همراه توضیحات
سایت پلان ویلای استوتزر
خانه‌ پدر و مادر لوکوربوزیه ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
ویلاهای ژانره-پره ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
نیروهای سایت ویلا های ژانره – پره
ماهیت طراحی ویلاهای ژانره – پره
طرح نهایی ویلاهای ژانره – پره
ویلای شواب ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
عکس های ویلا های شواب
ماهیت طراحی ویلا های شواب
سازماندهی موضوع ویلا های شواب
انطباق هندسی ویلا های شواب
تفکیک محدوده‌ ها ویلای شواب
پوریسم
خانه سیتروهان ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
خانه سیتروهان شماره2 ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
ویلا ساوا لوکوربوزیه ( تحلیل , عکس , نقشه های کامل )
عکس هایی از داخل و خارج ویلا ساوا
سایت مرکزی ویلا ساوا
انطباق هندسی ویلا ساوا
کلیسای رونشان
عکس هایی از نمای جلو ساختمان
نور پردازی های کلیسای رونشان
انطباق هندسی کلیسای رونشان

 


لینک کمکی