بررسی عقاید ایده ها و نظریات لوکوربوزیه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی عقاید ایده ها و نظریات لوکوربوزیه :

بررسی عقاید ایده ها و نظریات لوکوربوزیه
 
لوکوربوزیه که نام حقیقی او (شارل ادوار ژانره) بود به سال 1887 در شهر (لا- شو- دو- فن) سوئیس که در کوهستان های (ژورا) قرار دارد متولد شد. مردم این شهر بیشتر به ساعت سازی اشتغال داشند و (عروسک کوکی خط نوین) که اولین بار در حدد سال 1770 توسط (پیرژاکه – درز) در نوشاتل ساخته شد. این عروسک هنوز باقی است و کودک مکانیکی آن به خوبی کار می کند.  
اجداد لوکوربوزیه از نخستین پروتستان هایی بودند که از جور کاتولیک ها ناگزیر از جنوب فرانسه به این ناحیه از سوئیس کوچ کردند. لوکوربوزیه از آغاز جوانی عادت داشت زندگی و تجارب شخصی خود را بنویسد. دست خط او بر شیشه های رنگین کلیسای کوچک (رن شان) نشانی از این عادت دیرین اوست. فی المثل در کتاب وی: (هنر تزئینی امروز) بخشی هست موسوم به (اعترافات) که در آن لوکوربوزیه سرگذشت جوانی خود را شرح می دهد. از جمله در این بخش می نویسد. پدرش کوهنوردی پر حرارت بود و او را با خود به قله کوه (ژورا) می برد و یاخپان که از خود نوشته (ما اغلب به قله کوه صعود می کردیم و به دیدار افق وسیع از بالای این قله عادت داشتیم) بعداً این تجارب جوانی (لوکوربوزیه) در جمله ای از او خلاصه شد. هنگامی که نوشت (باید بر افق چیرگی یافت) تأثیر مادر پیانیست لوکوبوزیه نیز بر وی آشکار شد که او در بحث درباره کلیسای رن شان که از کوه ژورا چندان دور نیست از معماری اکوستیک یاد کرد. علاقه لوکوبوزیه به مادرش در کتاب کوچک و دلپذیری موسوم به (خانه ای کوچک) که به سال 1954 در زوریخ طبع کرد آشکار می شود. حرفه پدر لوکوبوزیه ساختن صفحات ساعت بود و وی نیز این حرفه را از پدر آموخت و ساعتی که همیشه همراه داشت صفحه اش کار خود او بود که معلمی خردمند موسوم به (لپلاتینه) چشم وی را به عالم هنر باز کرد. (لوکوبوزیه) هرگز خاطره استاد را از یاد نبرد, هرگز فراموش نکرد که لپلاتینه به وی آموخت قدر شاهکارهای هنری را بشناسد, معماری را به او شناساند و به او تعلیم داد که دنیا را با چشمی باز نظاره کند و او را تشویق کرد که از همه چیز و همه جا اسکیس رسم کند. 
رابطه لوکوربوزیه و معاصران وی لوکوربوزیه به دلیل نبوغ خود از آغاز ناآرام بود حتی در دفتر کاره یچ معمار بزرگی زیاد دوام نیاورد و شور تازه به امور تازه داشت. بین سال های 1909 و 1910 در پاریس در آتلیه (پره) کار کرد تا خواص ساختمانی بتن مسلح را فرا گیرد و سپس به برلین رفت. بعد از برلین به وین سر زد. مطالعه و تماشای خانه های سفید ساحل دریای مدیترانه, (آکرپلیس) در آتن, شهر استانبول و کلیسای سنت پطر در رم همه و همه به وی مایه ای دادند که برای پیشرفت های آینده خود بدان احتیاج داشت. در دوره ما که همه امور تخصصی شده است کمتر می توان شخصی یافت که هم نقاش و هم معمار باشد (لوکوبوزیه) بر این قاعده کلی استثنایی بود. 
اساس معماری خانه هایی که لوکوربوزیه طرح کرد با اساس نقاشی مدرن یکی است. خود لوکوربوزیه در نقاشی هایش مانند دیگر نقاشان مدرن اشیا را چنان رسم کرد که انگار یکی در دیگری نفوذ می یابد و یا اشیا مختلف مانند شیشه شفافند که می توان یکی را در زیر دیگری تماشا کرد. آغاز کار لوکوربوزیه را به عنوان معمار باید از سال 1915 دانست. طرحی ساده از لوکوربوزیه که در این سال رسم کرده است. در این طرح فقط 3 صفحه افقی از بتن مسلح دارد. 6 ستون و دو پله کانی که این صفحات را به یکدیگر مرتبط می کنند مصور شده اما معنی این طرح بسیار مهم است و به وضوح نشان می دهد که لوکوربوزیه نخستین معماری بود که توانست از اسکلت بتن مسلح که توسط مهندسین ابداع شد به عنوان وسیله ای برای مقاصد معماری استفاده کند. 
وی رابطه بین بتن مسلح و رابطه آن با زندگی امروز را به خوبی شناخت و خلاصه به نحوه ای که لوکوربوزیه از اسکلت بتن مسلح استفاده کرد دست معمار برای قرار دادن دیوار در هر جا که مقتضی با طرح وی باشد آزاد شد. 
نمای نخستین خانه ای که در سال 1916 در (ژورای) سوئیس ساخت تازگی نداشت اما اساس ساختمانی این خانه اسکلت بتن مسلح بود و تمام خانه هایی که لوکوربوزیه بعداً ساخت بر همین اساس ساخته شدند. 
در ارتباط معماری معاصر و فن ساختمان جدید لوکوربوزیه به پنج اصل اشاره دارد: 
1- ستون باید در خانه ها به صورت مستقل ساخته شود. 
2- استقلال دیوار از وظیفه تحمل بار, هم در نما و هم در قسمت های داخلی بنا 
3- نقشه آزاد با طرح بتن مسلح لوکوربوزیه توانست قسمت های داخلی خانه ها را به تنوع فراوان طراحی کند پله های مارپیچ, دیوارهای مستقیم و یا منحنی به تنوع نقشه ها کمک کردند. از آن گذشته دیوار ظرافت تازه یافت و نفوذ فضای داخل در محیط خارج میسر گشت که امری بی سابقه بود. 
4- نماهای آزاد که نتیجه مستقیم استفاده از اصول ساختمانی اسکلتی بود. 
5- ساختن بام های مسطح و تراس لوکوربوزیه در آغاز کار  در دهه دوم و سوم قرن حاضر برای خانه های شخصی تراس ساخت که بعدها در آپارتمان ای بزرگ نیز از آن استفاده کرد. 
 
و.....
 


لینک کمکی