پاورپوینت بررسی معماری راسیونالیست - L ARCHITETTURA RAZIONALISTA

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت بررسی معماری راسیونالیست - L ARCHITETTURA RAZIONALISTA :

پاورپوینت بررسی معماری راسیونالیست - L" ARCHITETTURA RAZIONALISTA 

ریشه معماری راسیونالیست را می توان عصر روشنگری (قرن هجدهم میلادی) جستجو کرد,در این دوره به جای پیروی از گذشته و سنت های کهنه در واقع بر اصالت عقل وعلم تاکید می شد , و معماران راسیونالیست با الهام از فلسفه

رنه دکارت(1596-1650) با تاکید بر فرم های هندسی و تناسباتی که ریشه در علم ریاضی داشتند به طراحی آثار خود می پرداختند <br /> از مهمترین معماران" راسیونالیست کلاسیک " می توان به "هانری لابروست " اشاره کرد, او دانش آموخته "مدرسه بوزار" بود اما پس از چندی به انتقاد از" مکتب بوزار" پرداخت و مدرسه معماری خود را مبتنی بر اصول راسیونال تاسیس کرد. استفاده او از اسکلت فلزی به صورت معماری کلاسیک در طرح های مختلف مشهود است. معروفترین اثر وی" کتابخانه سنت ژنه ویو" و" کتابخانه ملی پاریس" است.از دیگر معماران مطرح این دوره می توان به "بولی بووله "اشاره کرد.

بولی بووله تعریف معماری را در تضاد با "ویتروویوس" می داند, وی معتقد است که معماری هرگز گونه ای از هنر ساختن نیست که ویتروویوس آن را بیان می کند,بلکه تعریف او یک اشتباه بزرگ است , به  این خاطر که ویتروویوس معلول - معماری- را به جای علت - انسان - قرار می دهد . زیرا که درک و تصور معماری مقدم بر ساخت آن میباشد . همانطور که نیاکان ما کلبه های خود را زمانی می ساختند که از آن در ذهن خود تصویری داشته باشند . پس معماری هنر تصور کردن و خلق و در آخر به مطلق رساندن این تصور می باشد. <br /> لویی کان در مورد بولی چنین می گوید :(. تا وقتی بولی -بووله - هست , معماری نیز وجود دارد  قبل از اینکه به معماری راسیونالیست اولیه بپردازیم لازم است توضیحاتی را در مورد برخی عوامل تاثیر گذار بر این مکتب ارائه نماییم, که از میان مهمترین آنها می توان به نقش هنر مدرن اوایل سال 1900 اشاره کرد که در واقع سنت شکنی بزرگی در زمینه مفهوم زیبایی ارائه کرد.در این سالها شاهد ناهماهنگی معیارهای ارزشی هنرمند وجامعه هستیم,از یکسو,جامعه اروپایی مناسباتی را پذیرفته است که در آن همه چیز و حتی خود انسان وسیله ای برای تولید مادی تلقی می شود ؛واز سوی دیگر , هنرمند با تکیه بر هنرش می کوشد  تا ارزش های انسانی را به هستی انسان بازگرداند.جامعه دست رد بر سینه هنرمند می زند,و هنرمند به خواست های جامعه پشت می کند.این جدایی بی سابقه میان علایق هنرمند و مخاطبانش ,به صورت کشمکش میان نوگرایی و سنتگرایی منعکس می شود.وهنرمندی که از مناسبات حاکم بر جامعه بیزار است, نوآوری را به منزله سلاحی علیه سلیقه مرسوم به کار می بندد.در این شرایط است که هنر نوین شکل میگیرد.

 


1-راسیونالیست کلاسیک:

    معرفی
    کتابخانه سنت ژنه ویو,هانری لابروست
    طراحی بنای یادبود نیوتن,بووله

2-راسیونالیست اولیه (1960-1920):

    معرفی
    جنبش های تاثیرگذار بر معماری راسیونالیست اولیه
    اکسپرسیونیسم Expressionism
    کوبیسم
    گرنیکا
    فتوریسم
    مدرسه باهاس
    خانه استینر-ادولف لوس-1910
    خانه فاشیست
    فرانکو آلبینی
    “کمتر بیشتر است” برای راسیونالیست ها
    پاوین بارسلونا

3- نئو رسایونالیست (1970-1960)

    معرفی
    آلدو روسی
    کارهای مهم آلدوروسی
 


لینک کمکی